mPorezna - brže i jednostavnije podnošenje PO-SD obrasca

Mobilna aplikacija mPorezna povećava dostupnost elektroničkih usluga Ministarstva financija - Porezne uprave poreznim obveznicima te smanjuje troškove ispunjavanja poreznih obveza.

Aplikacija je razvijena u sklopu projekta „Povezivanje i unaprjeđenje aplikativnih rješenja unutar Informacijskog sustava Porezne uprave i razvoja mPorezne“ sufinanciranog sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.

Porezni obveznici koji obavljaju samostalnu djelatnost i porez na dohodak utvrđuju se u paušalnom iznosu sada mogu brže i jednostavnije, putem mobilne aplikacije  mPorezna ​ u samo par klikova, dostaviti obrazac PO-SD.

Aplikacija temeljem podataka o ukupno ostvarenim primicima vrši obračun te pretpopunjava obrazac s mogućnošću izmjene od strane korisnika, dok je za slanje obrasca dovoljna NIAS vjerodajnica značajne razine sigurnosti (2) poput mobilnog tokena banaka ili besplatnog mTokena kojeg izdaje FINA.

Porezni obveznici obrazac PO-SD trebaju dostaviti najkasnije do 15. siječnja 2024. godine.

Obrazac PO-SD (Izvješće o paušalnom dohotku od samostalnih djelatnosti i uplaćenom paušalnom porezu na dohodak i prirezu poreza na dohodak) je obrazac na temelju kojeg Porezna uprava utvrđuje godišnji obvezu paušalnog poreza. Ta se obveza utvrđuje prema ostvarenom prometu u protekloj godini iskazanom na PO-SD obrascu temeljem godišnjih primitaka ili svote predviđenih primitaka za tekuću godinu.